06.01.2020 14:18
Mladý zahrádkář je tradiční soutěž pro žáky 4. - 9. tříd základních škol, pro gymnazisty, učně a středoškoláky. Hlavní stránky soutěže jsou na adrese: https://zahradkari.cz/mz
K uspořádání základního kola (žáci 4. - 9. tříd základních škol a gymnazisté) v průběhu února až března může pedagog školy či zahrádkářská organizace připravit test se 40 otázkami a poznávačku se 40 rostlinami (možno snížit i na 20) a nejúspěšnější účastníci (1 až 3 dle pokynu územního sdružení ČZS) postoupí do okresního kola.
V kategorii "Juniorů" (studenti středních škol, gymnázií a učilišť) jde v době 15.11.2019-15.1.2020 o vyplnění elektronického testu na stránkách soutěže, na základě kterého je možný postup do celostátního kola.
Závazná pravidla soutěže
Soutěž je pořádána pro tři věkové kategorie:
- kategorie – mladší žáci 4.–6. tř. (odpovídající ročníky gymnázií)
- kategorie – starší žáci 7.–9. tř. (odpovídající ročníky gymnázií)
- kategorie – středoškoláci, učni (odpovídající ročníky gymnázií)
Pro kategorie žáků je soutěž tříkolová:
- Základní kola probíhají na školách nebo v kroužcích Mladý zahrádkář v průběhu února a března.
- Okresní kola organizují územní sdružení ČZS, většinou smluvně v místních školách nebo jiných výchovných zařízeních (DDM aj.) spolupracujících s ČZS. Je pořádána koncem dubna nebo počátkem května.
- Celostátní kolo je organizováno Ústředím ČZS, je pořádáno v druhé polovině června
Pro kategorii středoškoláků je soutěž dvoukolová:
- Základní a okresní kolo je nahrazeno on-line testem zahrnujícím vědomostní test z 40 otázek a poznávačku z 40 rostlin na webových stránkách ČZS.
- Celostátní kolo je společné s kategoriemi žáků.
Celostátní kolo je třídenní a koná se přímo pod dohledem Komise pro práci s mládeží ČZS a ústředí ČZS.
Pořádá se putovně po celém území ČR tak, aby se v rámci soutěže dal vytvořit zajímavý odborný program. K pořádání je vybrána zpravidla odborná škola se zemědělským nebo zahradnickým zaměřením.
Podílí se na něm i pracovníci středních zemědělských škol v místech, kde se národní kola konají a další odborní pracovníci z oblasti přírodních věd. Ti pro děti organizují také další doprovodné akce v rámci třídenního programu. Součástí bývají praktické ukázky roubování, aranžování květin, návštěva zemědělských pracovišť atd.
Vědomostní test
K hodnocení znalostí soutěžících se používá vědomostní test se 40 otázkami, ke kterým jsou k výběru vždy 3 až 4 odpovědi, kdy jen jedna je správně. Na vypracování testu je určena jedna hodina.
Správná odpověď je hodnocena 1 bodem.
Test je pro 1. kola připraven v kroužcích MZ nebo na škole pedagogickým pracovníkem dané školy. Pro vyšší kola je test připraven komisí pro práci s mládeží - v rámci ÚS ČZS nebo Ústředí ČZS.
Každá správná odpověď je hodnocena jedním bodem.
Pro kategorii středoškoláků je on-line test připraven komisí pro práci s mládeží na Ústředí ČZS. Na tento test je časový limit 1 hodina a zahrnuje i poznávačku podle vložených obrázků.
Poznávačka
V rámci poznávačky je účastníkům předloženo k rozpoznání 40 vzorků živých i suchých rostlin, semen, plodů. U 1. a 2. kola žáků je možné počet vzorků snížit na 20. Úkolem je uvést rodový název rostliny, případně jeho druhový název, případně i latinský název. Správná odpověď je ohodnocena 1 bodem, za uvedení správného druhového názvu nebo latinského názvu je přidělen doplňkový bod.
Poznávačka je shodná pro všechny tři kategorie a je připravena pracovníky škol, kroužků či územních sdružení v místě konání.
Výsledné pořadí soutěžících
Na základě součtu dosažených bodů v testu a poznávačce je stanoveno výsledné pořadí soutěžících. Vítězí soutěžící s nejvyšším počtem bodů. V případě shody dosažených bodů je větší váha dána počtu bodů z poznávačky, v případě další shody je přihlédnuto k doplňkovým bodům.
Postup v soutěži
- Ze základních kol do okresního kola postupuje různý počet finalistů (1-3). O počtu rozhodnou jednotlivá ÚS na základě zkušeností z minulých let. Důvodem je naplnění soutěže a zároveň omezení horního počtu soutěžících dané prostorovými možnostmi.
- Z okresních kol postupují vždy finalisté z prvního místa, případně náhradníci v každé věkové kategorii.
Garant soutěže
Garantem odborné úrovně soutěže je
Komise pro práci s mládeží, která je zřízena na Ústředí ČZS. Její členové mají dlouhodobé zkušenosti s prací s mládeží a někteří jsou aktivními či bývalými pedagogy.